[Neodoslaný list Cliffordovi Geerdtsovi]

pomar f

 

pessoa5V roku 1907 zaslal Fernando Pessoa – vtedy 19-ročný – do Južnej Afriky svojmu bývalému učiteľovi p. Belcherovi a bývalému spolužiakovi Cliffordovi Geerdtsovi listy, podpísané doktorom Faustinom Antunesom. Ide o svojrázny Pessoov heteronym, Dr. Faustino Antunes mal byť psychiater, zaujímajúci sa o svojho klienta Fernanda Pessou a okrem toho ho Pessoa spravil autorom Eseje o intuícii. Vieme, že Pessoa/Antunes svoje listy skutočne odoslal a od oboch pánov dostal aj odpovede. Neposlal im verziu listu, ktorá sa zachovala v Pessoovej pozostalosti (a ktorú tu predkladáme), ale „jemnejšiu“ verziu, v ktorej sa zaujíma o svojho klienta Pessou, trpiaceho duševnou chorobou.

Z odpovede Clifforda Geertsa sa o mladom Pessoovi dozvedáme:

 

„Bol bledý a štíhly a fyzicky napohľad veľmi slabo vyvinutý. Mal plochú a útlu hruď a zvykol sa hrbiť.“

„Inklinoval k morbídnosti.“

„Bol považovaný za nesmierne inteligentného chlapca.“

„Angličtinu sa učil tak rýchlo a tak dobre, že si v tomto jazyku vypracoval skvelý štýl.“

„Bol plachý a mierny a skôr sa vyhýbal styku s ostatnými spolužiakmi.“

„Nevenoval sa nijakým športom a myslím, že všetok svoj voľný čas trávil čítaním. Všeobecne prevládal názor, že pracuje priveľa a že si týmto spôsobom zničí zdravie.“

 

 

 

[Neodoslaný list Cliffordovi Geerdtsovi]

 

Píšem Vám kvôli zosnulému Fernandovi Antóniovi Nogueira Pessoovi, ktorý zrejme spáchal samovraždu; každopádne vyhodil do vzduchu dom, v ktorom sa nachádzal a v ktorom zahynul spolu s ďalšími ľuďmi – zločin (?), ktorý svojho času (pred niekoľkými mesiacmi) vyvolal v Portugalsku veľkú pozornosť. Mojou úlohou je posúdiť – nakoľko je to možné – jeho duševný stav, a nakoľko som sa dozvedel, že zosnulý spolu s Vami navštevoval gymnázium v Durbane, prosím Vás o Vaše úprimné stanovisko, ako bol vnímaný medzi spolužiakmi v tejto škole. Napíšte mi prosím čo najpodrobnejšie vyjadrenie. Aké názory o ňom panovali? Z hľadiska intelektu, z hľadiska medziľudských vzťahov, atď.? Javil sa byť schopný spáchať skutok, ktorý som opísal vyššie, alebo nie?

Musím Vás zároveň požiadať o maximálnu diskrétnosť v tejto záležitosti; ide, ako určite chápete, o záležitosť veľmi citlivú a bolestivú. Navyše mohlo ísť (ako si to len želám!) o nehodu a v takom prípade by bolo naše unáhlené obvinenie zločinom. Je skrátka mojou úlohou posúdiť na základe preskúmania jeho duševného stavu, či bola táto katastrofa zločinom alebo nešťastnou náhodou.

Vopred Vám ďakujem za skorú odpoveď

 

Dr. Faustino Antunes

 

 

 

[Pessoa/Antunes napísal tento list v angličtine]

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: